Jesteś tutaj
Koszty Pośrednie
Projekt badawczy jest finansowany w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych "Metody szacowania kosztów pośrednich choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy - znaczenie w procesie oceny farmakoekonomicznej technologii medycznych" "prowadzonego przez pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Koszty z perspektywy społecznej (koszty pośrednie) to koszty utraconej produktywności z powodu choroby ponoszone przez społeczeństwo, tj. brak wytworzonego produktu. Koszty te stanowią obok kosztów bezpośrednich (wizyta u lekarza, hospitalizacja) element całkowitego finansowego obciążenia związanego z chorobą. Utrata produktu może wynikać z: absenteizmu, czyli nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby; prezenteizmu, czyli zmniejszenia efektywności pracy wykonywanej pomimo choroby; przedwczesnego zgonu.
Badania prowadzone w Zakładzie Farmakoekonomiki są próbą odpowiedzi na stawiane poniżej pytania:
- Ile, jako społeczeństwo, tracimy z powodu różnych chorób?
- Jaką część kosztów całkowitych związanych z chorobą stanowią koszty pośrednie, jaką część stanowią w porównaniu do kosztów bezpośrednio związanych z leczeniem (hospitalizacje, wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, leki refundowane, tj. w porównaniu do kosztów ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia)?
- Jak oszacować koszty pośrednie w Polsce: liczbę dni nieobecności w pracy, wartość jednego dnia pracy, obniżoną wydajność w pracy?
- Czy należy uwzględniać perspektywę społeczną, tj. szerszą niż perspektywa NFZ, ekonomicznie oceniając wpływ stosowanego leczenia?
Kierunki prowadzonych badań:
- Badania teoretyczne: analiza teoretyczna i koncepcyjna w obszarze ekonomii oraz ekonomiki zdrowia; przeglądy literatury światowej i przeglądy systematyczne doniesień odpowiadających specyfice polskiej służby zdrowia.
- Badania empiryczne: badanie opinii i preferencji w grupie ekspertów - badanie ankietowe, badanie opinii w reprezentatywnej grupie osób - badanie ankietowe w ramach badania typu OMNIBUS we współpracy z TNS Pentor S.A., badanie opinii w grupie pracowników i pracodawców - badanie kwestionariuszem internetowym we współpracy z organizacją Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 100.49 KB |